Sexualita ako nástroj sebarozvoja
Sexualitu vnímam ako zdroj životnej sily a stimul, resp. impulz nášho konania, zdroj veľmi silnej a tvorivej energie, ktorá dokáže ľudský organizmus liečiť, vyživovať a udržiavať dlhodobo vitálnym a mladým. Sexualita sa stáva tiež nástrojom sebapoznania a sebarozvoja, pokiaľ sa zachováva úcta, pokora a prirodzenosť vo vzťahu k nej a počas práce s ňou. Na sexualitu nazerám cez jej princíp celostnosti spájajúci energie jin a jang a tiež prepájajúci a aktivujúci celého človeka (telo, dušu, srdce, ducha). Sexualita je nástrojom poznania, duchovného rastu a prostriedkom kultivovania partnerskej lásky.
Sexuálny akt je posvätným spojením ženského a mužského princípu, ich zjednotením (tantrický pohľad), nástrojom prostredníctvom ktorého je možné pestovať vitalitu, dosiahnuť dlhovekosť a duchovný rast (taoistický pohľad, koncept liečivej lásky, koncept vyššej sexuality) a v nadväznosti na to tiež udržať si krásu a mladosť (filozofia života bielych tigríc vychádzajúca z taoistických praktík) a i.
Joni vnímam ako bránu poznania, zrodenia a splynutia. Znázorňuje ženský princíp v sexualite. V našej západnej kultúre máme tendenciu vnímať veci vo vzájomnej izolácii, špecializovať sa spôsobom, kedy strácame nadhľad, holistický prístup a schopnosť vnímať a chápať v širších súvislostiach. Joni je jedna zložka sexuality, ľudská sexualita sa však týka celého tela, jeho pamäti a inteligencie, energie... Je dôležité k rozvoju intímneho zdravia a intimity pristupovať komplexne.
Takto pristupujem aj k joni. Pre mňa je posvätným miestom v tele ženy. Je významnou súčasťou ženskej intímnej zóny a dôležitým článkom pre uzavretie cyklického prúdenia sexuálnej energie a lásky medzi mužom a ženou. Znázorňuje ženský princíp v jeho receptivite, je záporným pólom ženy, ktorý prijíma muža a energiu od muža. Zároveň je pre muža zdrojom doplnenia ženskej esencie, a teda harmonizácie. Joni predstavuje jeden z kľúčových elementov, na ktoré sa sústredia cviky a techniky jednotlivých škôl sexuálnej kultivácie. Týmto istým spôsobom, teda posvätne, je nazerané aj na mužský lingam a spermu, čo sa môže v našej kultúre a spoločnosti do určitej miery stretnúť s nepochopením.
Vo svojom výskume a praxi pracujem so širším konceptom rozvoja intímneho zdravia a sexuality, tzn. že moja pozornosť začína vagínou a postupne sa rozširuje na ostatné časti pohlavnej sústavy, ako aj sekundárne zóny a orgány, ktoré rozhodujú o intímnom zdraví a kvalite intímneho života ženy (vaginálny kanál, panvové dno, brušné svalstvo, bránica, panvová a krížová oblasť, chrbtica, dýchacia sústava, prsia a i.). Intímne zdravie je priamo prepojené so sexualitou, predstavujú vzájomne prepojené nádoby.



Jednotlivé starobylé systémy, ktoré prinášajú vlastný pohľad na sexualitu a možnosti jej rozvíjania v praxi, sú charakteristické prirodzeným vzťahom k sexualite (mimo základných dvoch extrémov, ktorými je 1.) jej zatracovanie a potláčanie či zužovanie na aspekt biologickej reprodukcie a 2.) zneužívanie sexuálnej energie - príklad pornografie či promiskuity).
Na rozdiel od vášne a mechanického sexu, ktorého účinky majú len prchavý a lokálny dopad, sú podmienené vášňou a silne fixované na dosiahnutie cieľa – orgazmu, vyššia sexualita sa stáva realizáciou lásky a duchovnej meditácie. Je milovaním, ktoré vyživuje telo, srdce, dušu, vedie k sebapoznávaniu, prehlbovaniu partnerskej lásky, dôvery a intimity. V milostnom akte vyššej sexuality sa zdôrazňuje sila prítomného okamihu, stav extázy charakteristický rozšírenou citlivosťou za súčasného pokoja a nefixovanie sa na cieľ – orgazmus, pretože ten je v budúcnosti. Partnerský vzťah a milostný život v podmienkach vyššej sexuality je uspokojivejší, dlhodobo udržateľnejší, prináša vzájomný rozvoj sexuálneho potenciálu partnerov a do vzťahu vnáša viac lásky, porozumenia a nehy.
Vagínu vnímam ako posvätné miesto, joni, ktorej poslaním je prijímať a tvoriť. V jej anatómii sa naplno odkrýva už spomínaný princíp prijímania, ktorý nás určuje ako ženy. Stávanie sa ženou a partnerkou je podľa môjho názoru spojené tiež s prijatím svojho predurčenia ako ženy a napĺňa sa cestou prijímania – seba, blízkych, svojho partnera.
Umenie prijímať muža fyzicky, psychoemocionálne a tiež duchovne predstavuje jednu z najväčších kvalít a schopností ženy a zároveň jeden z najväčších darov, ktorý žena môžu mužovi dať. Neschopnosť prijímať alebo traumy späté s prijímaním muža a jeho lingamu sa často somatizujú a materializujú v podobe problémov v intímnej oblasti. Môžu sa za nimi skrývať prežívané a potláčané strachy, obavy, negatívne myšlienkové programy spájané s nečistosťou, pocity krivdy, hanby a i. Preto aj liečenie a práca s joni si vyžaduje komplexný prístup – prácu na úrovni fyzickej, psychoemocionálnej, duchovnej, energetickej a komunikačnej – komunikácia o sexe s partnerom).
Sexualita je jedným z najzákladnejších javov ako ľudského tak aj prírodného sveta. Je na počiatku stvorenia, jeho impulzom. Plodenie a rodenie je aktom reprodukcie prírody, týmto istým spôsobom sa reprodukuje spoločnosť. V mytológii rôznych národov sveta sa svet rodil spájaním ženského a mužského princípu (božstiev). Ako človek spoznával sám seba, spoločnosť, prírodu, tak sa v priebehu dejín učil rozumieť sexualite, procesom, ktoré sa ho bytostne týkajú. V jednotlivých kultúrach tak vznikli významné poznatky, koncepty, pohľady a praktické technológie rozvoja sexuality a prostredníctvom nej rozvoja telesného zdravia, duchovného rastu, vitality, harmonického spojenia a partnerskej lásky. V jednotlivých školách, učeniach a praktikách sa stretávame s rovnakými prvkami a pri ich hlbšom štúdiu zisťujeme, že odhaľujú a zakladajú sa na rovnakých princípoch a premenných.
